مرداد, 1397 بدون نظر علوم پایه پزشکی

معرفی آزمون علوم پایه پزشکی و شرایط شرکت در این آزمون

آزمون علوم پایه پزشکی (Reform)

علوم پایه پزشکی

آزمون جامع علوم پایه یا آزمون علوم پایه پزشکی و یا آزمون Reform یکی از دو آزمونی است دانشجویان رشته پزشکی باید برای تکمیل دکترای عمومی  خود آنها را سپری کنند. تا قبل از سال 93 آزمون علوم پایه پزشکی به صورت کشوری برگزار می شد و همه دانشجویان پزشکی آزمون یکسانی را سپری می کردند، اما از سال مذکور با تغییرات اعمال شده بر این آزمون، دانشگاه های علوم پزشکی ایران به 10 یا 11 قطب تبدیل شد و در بین این دانشگاه های یک دانشگاه به عنوان دانشگاه مادر انتخاب شد که طی آن ، دانشگاه مادر وظیفه طراحی سوالات و مراحل آزمون را بر عهده می گیرد و برای طراحی آزمون از همه دانشگاه های زیر مجموعه خود استفاده می کند. می توان عنوان کرد که بعد از این قطب بندی دیگر مفهموم رتبه کشوری وجود ندارد اما رتبه در دانشگاه و مزایای مربوط به آن همچنان باقی مانده است.

موفقیت در آزمون علوم پایه پزشکی

حال سوال مهم همه دانشجویان این است که با حداقل چه نمره ای می توانند در این آزمون موفق شوند و اگر موفقیت لازم را به دست نیاورند چه اتفاقی می افتد!!!

نکته اول اینکه اگر در آزمون علوم پایه پزشکی قبول نشوید باید در دوره بعدی آزمون که نزدیک به شش ماه بعد برگزار می شود شرکت کنید ! پس به نظر باید حتما زمان لازم را برای مطالعه کافی برای با موفقیت گذراندن این آزمون بگذارید چون شش ماه عقب افتادن از تحصیلی به نظر جالب نمی رسد! نحوه مصاحبه نمره برای قبولی در علوم پایه پزشکی هم به این صورت محاسبه می شود که باید داوطلب 70 درصد میانگین نمرات 5 درصد اول هر قطب را کسب کند.

دروس علوم پایه پزشکی

دروس امتحانی علوم پایه پزشکی شامل آناتومی ، جنین شناسی ، بافت شناسی ، رادیولوژی ، ایمونولوژی ، بیوشیمی ، فیزیولوژی ، ژنتیک ، فیزیک  پزشکی ، بهداشت عمومی ، تغذیه ، روان شناسی ، باکتری شناسی ، ویروس شناسی ، انگل شناسی ، زبان انگلیسی ، انقلاب و معارف اسلامی می باشد.

تعداد سوالات علوم پایه پزشکی

سوالات آزمون علوم پایه پزشکی مانند همه آزمون های استاندار دارای 25 درصد سوال سخت ، 50 درصد سوال متوسط و 25 درصد سوالات ساده است. البته می توان گفت که همیشه 2 تا 5 سوال غیر استاندارد در هر آزمونی وجود داد. شاید در ابتدا اسم علوم پایه پزشکی استرس آور باشد و دانشجو ترس داشته باشد که قبول می شود یا و نه اما ما به صراحت اعلام می کنیم که اگر درس خوان هستید حتما در این آزمون قبول می شوید و کمتر از 2 درصد افرادی که دچار کمبود نمره می شود هم با اضافه شدن مقداری نمره که امری رایج است قبول می شوند. پس توصیه ما با داوطلبان آزمون علوم پایه پزشکی این است که به دور از استرس و با آرامش خاطر به مطالعه بپردازند که انشالا حتما بتوانند موفقیت لازم را کسب کنند.

اهمیت آزمون علوم پایه پزشکی

شاید از نظر بعضی ها این آزمون نیز یکی از آزمون های دوره ای یا به اصطلاح بچه های پزشکی یکی از کورس های دوره ای آنها باشد که باید سپری شود اما باید عنوان کنیم که آزمون علوم پایه پزشکی مقدار کم نه بلکه میزان بسیار زیاد مهم تر از بقیه آزمون های پزشکی است. اهمیت آزمون علوم پایه پزشکی از چند جهت برشمرده می شود:

  • – اگر این آزمون با نمره بالا و با موفقیت گذرانده شود، نشان می دهد که دانشجو دوره آموزشی خوبی داشته و به اصطلاح تسلط کافی بر مطالب آموخته شده به دست آورده و توانسته با موفقیت هر آنچه آموخته را به صورت تئوری تحویل دهد و این نشان دهنده پایه قوی تر دانشجو خواهد بود.
  • – بالاترین دستاورد آزمون علوم پایه پزشکی این است که دانشجو با کسب نمره و رتبه بالاتر حتی اگر معدل کمتری داشته باشد به یک اعتماد به نفس دست خواهد یافت که پنج ترم تحصیلی او به هدر نرفته و چون توانسته یک آزمون استاندارد که همه مطالب مهم برای یک پزشک موفق بودن در آن آمده را با موفقیت بگذراند پس خواهد توانست در عرصه پزشکی نیز موفقیت های لازم را کسب کند.
  • – هر چقدر از مزیت های موفقیت در آزمون علوم پایه پزشکی بگوییم باز هم کم گفته ایم! کسب کردن رتبه در آزمون علوم پایه پزشکی یعنی یک رزومه درخشان برای یک دانشجوی پزشکی ، با این موفقیت دانشجو می تواند عضو بنیاد ملی نخبگان شود، و با عضو شدن در این بنیاد از مزایای فراوان آن که شامل استفاده از کمک هزینه های آموزشی و پژوهشی ، معافیت سربازی و … است ، استفاده کند.
  • – دانشجوی به دست آورنده رتبه در آزمون جامع علوم پایه می تواند از سهیمه استعداد درخشان برای آزمون دستیاری استفاده کند و حتی سهمیه زیادی برای انتخاب شدن به عنوان دانشجوی نمونه کشوری یه دست آورد.
  • – مزیت دیگر موفقیت در آزمون علوم پایه پزشکی به دوره کارآموزی موفق تر است. گذراندن دوره کارآموزی پزشکی در یک بیمارستان و مرکز معتبر برای یادگیری بهتر برای هر دانشجوی پزشکی بسیار اهمیت دارد، با این موفقیت دانشجو می تواند امیدوار باشد که دوره کارآموزی در مرکز بهتری داشته باشد.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *