مرداد, 1397 بدون نظر لیسانس به پزشکی

معرفی نحوه برگزاری آزمون کارشناسی به پزشکی و شرایط شرکت در آن

نحوه برگزاری آزمون کارشناسی به پزشکی

آزمون کارشناسی به پزشکی

آزمون ورودی کارشناسی به پزشکی از دو مرحله کتبی (آزمون مشابه MCAT در سطح کاربردی و با سنجش مفاهیم حل مسئله ، تفکر انتقادی ، دانش علوم طبیعی ، رفتاری و اجتماعی و اصول لازم جهت تحصیلی در رشته پزشکی ) و مصاحبه و ارزیابی فراشناختی تشکیل می شود.

شرایط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی

 

قسمت کتبی در آزمون کارشناسی به پزشکی هم حد نصابی و هم رقابتی محسوب می شود به این صورت که از بین کسانی که حد نصاب قبولی در آزمون کارشناسی به پزشکی را کسب کرده اند ، حداکثر دو برابر تعداد پذیرش از بالاترین نمرات برای ورود به مرحله مصاحبه و ارزیابی فراشناختی دعوت می شود.

حداقل حد نصاب آزمون کتبی کارشناسی به پزشکی 50 % کل نمره می باشد و در مرحله مصاحبه و ارزیابی فراشناختی نیز داوطلب باید حداقل 50 % نمره را کسب نماید تا وارد رقابت و ارزیابی نهایی شود.

مصاحبه و ارزیابی فراشناختی شامل بررسی توانایی های فراشناختی و تفکر انتقادی است که با استفاده از ابزارهایی نظیر مصاحبه ساختارمند و پرسش نامه های استاندارد و غیره انجام می شود.

پذیرفته شدگان نهایی آزمون کارشناسی به پزشکی به دوره پزشکی عمومی وارد می شوند و واحد های درسی گذرانده شده در مقطع قبلی مطابق آیین نامه های مربوطه بررسی و در صورت پذیرفته شدن از گذراندن مجدد آن معاف هستند. دانشجوی پذیرفته شده از مقطع کارشناسی به پزشکی در سایر موارد تابع آموزشی و آیین نامه آموزشی دوره دکترای عمومی پزشکی مصوب شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی می باشد.

شرایط استفاده از آیین نامه استعداد درخشان کارشناسی به پزشکی

تنها داوطلبان خاصی می توانند از سهمیه استعداد درخشان برای ورود از کارشناسی به پزشکی استفاده نمایند ، این افراد شامل موارد زیر می باشند:

  • برگزیدگان آزمون سراسری گروه علوم تجربی تا 500 کشوری در آزمون سراسری کنکور (با معرفی سازمان آموزش کشور)
  • دارندگان مدال طلا ، نقره و برنز کشوری از المپیاد های علمی دانش آموزی (با معرفی وزارت آموزش و پرورش)
  • برگزیدگان حائز رتبه اول تا سوم نهایی جشنواره رازی ، جشنواره خوارزمی (در زمینه علوم پزشکی) با معرفی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و گروه غیر پزشکی با معرفی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری
  • مالکان ابداع یا اختراع ثبت شده با تایید معاونت تحقیقات و فن آوری وزارتخانه های مربوطه
  • دانشجویان نمونه کشوری گروه پزشکی با معرفی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و رشته های غیر پزشکی با معرفی وزارت علوم تحقیقات و فناوری
  • دانشجویان پژوهشگر برجسته به تایید شورای پژوهشی دانشگاه و بر اساس دستورالعملی که از سوی معاونت تحقیقات و فناوی وزارت تدوین و به دانشگاه ها اعلام گردیده است
  • برگزیدگان المپیاد های علمی دانشجویی با تایید مرکز رشد استعداد های درخشان و معاونت های آموزشی دانشگاه ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *