شهریور, 1397 بدون نظر ارشد وزارت بهداشت

شرایط شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی

کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی

ایمنی شناسی پزشکی

ایمنی شناسی پزشکی یکی از رشته های علم زیست شناسی است که در آن به بررسی واکنش های ایمنی بدن جانداران در برابر آنتی ژن های بیگانه می پردازد. در این بخش از زیست شناسی روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماریزا بررسی می شود و اعضای متفاوت متنوع سیستم ایمنی بررسی می شود .

شاید بزرگترین دغدغه متخصصان ایمنی شناسی پزشکی نا هماهنگی های زیان بار ایجاد شده در سیستم ایمنی است که بار بسیار مخربی بر روی بدن انسان دارد و باعث اختلالات شدیدو غیر قابل جبران در بدن انسان می شود.

با پیشرفت علم و استفاده از علومی مثل پیوند اعضا لزوم مطالعه بیشتر و کنترل سیستم ایمنی احساس می شود. پیشرفت علم ایمین شناسی پزشکی بسیار بالاست و همواره داوطلبان بسیاری علاقه مند به ادامه تحصیل در این رشته جذاب می باشند. ورود به کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی از طریق کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت است و تنها رشته های خاصی مجاز به ورود به این رشته تحصیلی می باشند.

آینده شغلی و تحصیلی رشته ایمنی شناسی پزشکی

یکی از رشته های پر طرفدار و آینده دار ارشد پزشکی وزارت بهداشت ، کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی می باشد. از این رو همه ساله رقابت برای قبولی در این رشته تحصیلی در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری سخت تر می شود.

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی در صورت وجود ظرفیت می توانند وارد کارهای آموزشی و تحقیقاتی شده و حتی به عنوان هیئت علمی در برخی موسسات و مرکز های دارای ظرفیت مشغول تحصیل و پژوهش شوند. آینده شغلی برای این رشته از این جهت چشمگیر و قابل توجه است که با دکتری ایمنی شناسی می توان آزمایشگاه تک رشته مثل تشخیص آسم و آلرژی و با اجتماع مدرک با سایر دکتری های هماتولوژی ، باکتری شناسی و بیوشیمی می توان یک آزمایشگاه تشخیص طبی دایر کرد. به نظر می رسد که یکی ار دلایل عمده محبوبیت این رشته توانایی تاسیس آزمایشگاه تشخیص طبی با مدرک دکتری رشته ایمنی شناسی باشد.

کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی پلی برای عبور و رسیدن به دکتری ایمنی شناسی پزشکی که دارای موقعیت شغلی و ارزش اجتماعی بالاست، می باشد. با کارشناسی ارشد ایمنی شناسی می توان وارد رشته های دکتری متعددی شد که عنوان های این رشته ها در زیر لیست شده است:

زیست فناوری پزشکی، ایمنی شناسی پزشکی، مهندسی بافت، نانو فناوری پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، هماتولوژی(خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون)، توکسین های میکروبی، علوم سلولی کاربردی، بیولوژی تولید مثل، انگل شناسی پزشکی، ژنتیک پزشکی، پزشکی مولکولی، انفورماتیک پزشکی، سلامت در بلایا و فوریت ها، سلامت و رفاه اجتماعی، اپیدمیولوژی، مددکاری اجتماعی و گفتار درمانی

رشته های مجاز برای ورود به کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی

در دفترچه شرکت در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت ، رشته ارشد ایمنی شناسی پزشکی در مجموعه علوم آزمایشگاهی 2 قرار گرفته است . بر اساس قوانین حاکم بر آزمون ورودی رشته های کارشناسی ارشد وزارت بهداشت تنها افرادی با رشته های ذکر شده در دفترچه می توانند در آزمون کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی شرکت نمایند. این رشته های مجاز شامل موارد زیر می باشد:

کارشناسی ایمنی شناسی ، انگل شناسی پزشکی ، باکتری شناسی ، بیوشیمی ، بیوتکنولوژی ، زیست شناسی ( با گرایش جانوری ، سلولی مولکولی ، میکروبیولوژی ، عمومی و یا ژنتیک ) ، میکروبیولوژی ، علوم آزمایشگاهی ، فیزیولوژی ، ویروس شناسی

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *