شهریور, 1397 بدون نظر دکترای وزارت بهداشت

شرایط ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری وزارت بهداشت

معرفی دکتری وزارت بهداشت و شرایط شرکت در آن

دکتری وزارت بهداشت

شاید بتوان گفت رشته های دکتری وزارت بهداشت جزو پر طرفدارترین و موفق ترین رشته های دکتری موجود در داخل ایران می باشند. رشته های دکتری وزارت بهداشت به دلیل آینده شغلی مناسب، کمک هزینه در حین تحصیل و همچنین دارا بودن رشته های خاص و منحصر به فرد در میان داوطلبان دکتری بسیار محبوب و فراگیر شده اند.

البته همیشه نمی توان گفت که این محبوب بودن خوب است ، زیرا سیل داوطلبان زیادی برای قبولی در این رشته های تحصیلی روانه می شود و قبولی در آزمون دکتری وزارت بداشت را سخت تر می کنند.

زمان آزمون دکتری وزارت بهداشت

کنکور دکتری پزشکی از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزار می شود و معمولا آزمون در فصل بهار و در اردیبهشت یا خرداد ماه برگزار می شود. زمان دقیق برگزاری همیشه دچار تغییراتی می شود. برای اطلاع دقیق از زمان آزمون دکتری وزارت بهداشت به اطلاعیه های منتشر شده در سایت سازمان سنجش پزشکی مراجعه کنید.

زمان اعلام نتایج دکتری وزارت بهداشت

معمولا بعد از 1 ماه پس از برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت نتایج اولیه که تنها شامل مجاز به انتخاب رشته بودن است، منتشر می شود.  داوطلب دکتری وزارت بهداشت پس از اعلام نتایج می تواند اقدام به انتخاب رشته نمونده و پس از آن به مراکز و حوضه های انتخابی برای مصاحبه مراجعه نماید. پس از طی شدن مراحل مصاحبه علمی داوطب نتایج نهایی پذیرش داوطلب معمولا در نمیه دوم شهریور ماه یا نیمه اول مهر ماه اعلام می شود.

شرایط ثبت نام در دکتری وزارت بهداشت

داوطلبان دکتری وزارت بهداشت برای اطلاع دقیق از شرایط اختصاصی پذیرش در رشته مورد نظر خود حتما باید به دفترچه راهنمای دکتری وزارت بهداشت که قبل از ثبت نام منتشر می شود مراجعه نمایند، به این صورت که بر اساس قوانین حاکم بر آزمون های دکتری وزارت بهداشت تنها رشته های خاصی مجاز به شرکت در هر یک از رشته های دکتری وزارت بهداشت می باشند که اسامی این رشته ها در دفترچه راهنمای آزمون قرار می گیرد.

همچنین داوطلبان حتما باید دوران کارشناسی ارشد خود را به پایان رسانده باشند و یا گواهی فراغت از تحصیل تا شهریور قبل از ورود به مقطع دکتری را داشته باشند. برای مطالعه سایر شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون دکتری وزارت بهداشت حتما دفترچه راهنمای آزمون دکتری وزارت بهداشت را به دقت مطالعه نمایید.

داوطلبان باید دقت نمایند که دوره دکتری وزارت بهداشت به دو صورت آموزشی(By Course) و دکتری پژوهشی (By Research)برگزار می شود. شرایط برگزاری این دو نوع دکتری مقداری تفاوت می باشد که در ادامه به توضیح راجع به آنها پرداخته می شود. 

 نحوه پذیرش دکتری وزارت بهدشت

دکتری وزارت بهداشت دانشگاه آزاد

تا قبل از سال 96 کنکور دکتری وزارت بهداشت و کنکور دکتری دانشگاه آزاد به صورت جداگانه برگزار می شد اما از سال مذکور با تصمیمات اتخاذ شده هر دو کنکور ادغام شده و کنکور دکتری وزارت بهداشت و کنکور دکتری  آزاد وزارت بهداشت همزمان برگزار می شود.

 داوطلب بعد از اعلام نتایج می تواند هم زمان نسبت به انتخاب رشته دکتری علوم پزشکی دانشگاه آزاد نیز اقدام نماید به این صورت که بر اساس اولویت بعد از انتخاب دانشگاه های مورد نظر و در صورت موجود بودن رشته مورد نظر در دکتری وزارت بهداشت دانشگاه آزاد ، این رشته را نیز در لیست انتخاب خود قرار دهد.

دکتری آموزشی و دکتری پژوهشی

شیوه پذیرش دانشجو در دکتری علوم پزشکی به دو صورت دکتری آموزشی و دکتری پژوهشی می باشد. بر طبق مصوبه های موجود در آزمون دکتری پزشکی ، میزان تاثیر آزمون کتبی در پذیش دکتری تخصصی 50% و برای دکتری پژوهشی 30% می باشد. همچنین میزان سوابق آموزشی و پژوهشی و فناوری در پذیرش هر دو دکتیر تخصصی و پژوهشی برابر و میزان 20 درصد می باشد.

 میزان تاثیر مصاحبه علمی نیز در هر دو نوع پذیرش دکتری تخصصی و پژوهشی برابر 30 درصد در نظر گرفته شده است.

تفاوت عمده ای که بین دکتری آموزشی و دکتری پژوهشی وجود دارد این است که داوطلبان دکتری پژوهشی حتما باید طرح واره یا پروپوزال خود را برای شرکت در آزمون دکتری تهیه کنند که به میزان 20 درصد در پذیرش این داوطلبان تاثیر دارد. علاوه بر آن داوطلبان دوره دکتری پژوهشی وزارته بهداشت بید حداقل دو مقاله تحقیقی اصیل (Original) منتشر شده در مجلات علمی ، پژوهشی معتبر نمایه شده در نمایه های بین المللی Web of science  یا PubMed به عنوان نویسنده اول یا مسئول در زمان مصاحبه ارائه دهند.  همچنین نمره زبان مشروط برای داوطلبان این رشتشه مورد قبول نمی باشد و باید نمره حداقل را حتما کسب نمایند.

مراکز فعالیت دکتری های پژوهشی وزارت بهداشت

دانش آموختگان دکتری پژوهشی در مراکز تحقیقات و پژوهشکده های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان هیئت علمی پژوهشی یا در شرکت های دانش بنیان در همان زمینه ای تحقیقاتی و مدرک تحصیلی دانش آموختگی شان مشغول به خدمت شوند.

برای دانشجویان دوره هیا دکتری پژوهشی بر اساس گرنت های تحقیقاتی که در اختیاز اساتید راهنما و مراکز تحقیقاتی مجری دوره قرار داده شده است در صورت لزوم و امکانات آن واحد های تحقیقاتی ، امکان استفاده از فرصت های مطالعاتی برای تکمیل شدن دوره مربوطه و تقویت بنیه علمی- پژوهشی دانشجو در خارج از کشور و مراکز تحقیقاتی متبر و مطرح جهان ، وجود خواهد داشت.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *