مرداد, 1397 بدون نظر ارشد وزارت بهداشت

معرفی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی

کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

ارشد پزشکی

شاید بتوان گفت رشته های ارشد پزشکی یا همان رشته های موجود در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت جزو پر طرفدارترین و موفق ترین رشته ای ارشد موجود در داخل ایران می باشند. رشته های ارشد پزشکی به دلیل آینده شغلی مناسب و همچنین دارا بودن رشته های خاص و منحصر به فرد در میان داوطلبان ارشد بسیار محبوب و فراگیر شده اند.

البته همیشه نمی توان گفت که این محبوب بودن خوب است ، زیرا سیل داوطلبان زیادی برای قبولی در این رشته های تحصیلی روانه می شود و قبولی ر آزمون ارشد پزشکی را سخت تر می کنند.

زمان برگزاری آزمون ارشد پزشکی

کنکور ارشد پزشکی از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزار می شود و معمولا آزمون در فصل بهار و در اردیبهشت یا خرداد ماه برگزار می شود. زمان دقیق برگزاری همیشه دچار تغییراتی می شود. برای اطلاع دقیق از زمان آزمون ارشد پزشکی به اطلاعیه های منتشر شده در سایت سازمان سنجش پزشکی مراجعه کنید.

زمان اعلام نتایج ارشد پزشکی

معمولا بعد از 1 تا 2 ماه پس از برگزاری آزمون ارشد علوم پزشکی نتایج اولیه که شامل رتبه و درصد های داوطلب می باشد منتشر می شود.  داوطلب ارشد وزارت بهداشت پس از اعلام نتایج می تواند اقدام به انتخاب رشته نمونده و پس از قبولی نهایی نسبت به ثبت نام در دانشگاه مقصد خود اقدام نماید.

شرایط ثبت نام در ارشد پزشکی

داوطلبان ارشد علوم پزشکی باید برای اطلاع دقیق از شرایط اختصاصی پذیرش در رشته مورد نظر خود حتما باید به دفترچه راهنمای ارشد پزشکی که قبل از ثبت نام منتشر می شود مراجعه نمایند، به این صورت که بر اساس قوانین حاکم بر آزمون های ارشد وزارت بهداشت تنها رشته های خاصی مجاز به شرکت در هر یک از رشته های ارشد علوم پزشکی می باشند که اسامی این رشته ها در دفترچه راهنمای آزمون قرار می گیرد.

همچنین داوطلبان حتما باید دوران کارشناسی خود را به پایان رسانده باشند و یا گواهی فراغت از تحصیل تا شهریور قبل از ورود به مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشند. برای مطالعه سایر شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون ارشد وزارت بهداشت حتما دفترچه راهنمای آزمون ارشد علوم پزشکی را به دقت مطالعه نمایید.

ارشد پزشکی دانشگاه آزاد

تا قبل از سال 91 کنکور ارشد وزارت بهداشت و کنکور ارشد دانشگاه آزاد به صورت جداگانه برگزار می شد اما از سال مذکور با تصمیمات اتخاذ شده هر دو کنکور ادغام شده و کنکور ارشد علوم پزشکی و کنکور ارشد وزارت بهداشت همزمان برگزار می شود. داوطلب بعد از اعلام نتایج می تواند هم زمان نسبت به انتخاب رشته ارشد پزشکی دانشگاه آزاد نیز اقدام نماید به این صورت که بر اساس اولویت بعد از انتخاب دانشگاه های مورد نظر و در صورت موجود بودن رشته مورد نظر در ارشد علوم پزشکی دانشگاه آزاد ، این رشته را نیز در لیست انتخاب خود قرار دهد.

رشته های محبوب ارشد پزشکی

تقریبا می توان گفت همه رشته های ارشد علوم پزشکی محبوب و پر طرفدار هستند . اکثر رشته های پیراپزشکی که در مقطع کارشناسی نیز مورد انتخاب بسیاری از داوطلبان تجربی بودند در کارشناسی ارشد نیز مورد توجه هستند. میتوان عنوان کرد مهم ترین دلیل محبوبیت رشته های ارشد پزشکی آینده شغلی مطمئن این رشته هاست که داوطلبان را ترغیب به انتخاب این رشته هابه عنوان رشته ای برای ادامه تحصیل می کند. اسامی برخی رشته های ارشد علوم پزشکی که داوطلبان زیادی تمایل به ادامه تحصیل در آنها می باشند به شرح زیر می باشد:

 • باکتری شناسی پزشکی
 • ویروس شناسی پزشکی
 • ایمنی شناسی پزشکی
 • بیوتکنولوزی پزشکی
 • ژنتیک انسانی
 • ایمنی شناسی پزشکی
 • تغذیه
 • انگل شناسی پزشکی
 • هماتولوژی
 • فیزیولوژی
 • زیر مجموعه مامایی
 • زیر مجموعه پرستاری
 • گرایش های مهندسی پزشکی

و …

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *